Apocalypse ATOM-500.2 PRO | 500 Watt 2-channel
amplifier
Amplifier
FREE SHIPPING TO 48 STATES
/week
Learn More
Default Title - Sold out
Quantity
Sold out
Manual Apocalypse ATOM-500.2 PRO
Specifications
Model
ATOM-500.2 PRO
Class
D
Number of the channels
2
Frequency response
10-20000 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V)
500W x 2
2 Ohm RMS Power (14.4 V)
390 W x 2
4 Ohm RMS Power (14.4 V)
231 W x 2
2 Ohm RMS Power (Bridge)
1000W x 1
4 Ohm RMS Power (Bridge)
780 W x 1
Minimum permissible load on the channel
1 Ohm
Minimum permissible load in a bridge connection
2 Ohm
Low pass filter
50-12000 Hz
High pass filter
Crossover
12 dB/Oct
Input terminal
4 Ga
Output terminal
10 Ga
Working voltage
9 - 16V
Signal-to-noise ratio
≥ 82 dB
Size (WxLxH)
7.7 x 5.5 x 2.1 inch