REFURBISHED GRADE A/B | MACHETE MFA-1.1500 | 1500 Watt Power Amplifier
🛒
0
APOCALYPSE SERIES
Amplifier
FREE SHIPPING TO 48 STATES
Bassknob not included
🔧 Refurbished Products: Grade A
Our Grade A refurbished products
  • Have been carefully tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Include a 1-month warranty, giving you peace of mind with your purchase.
🔧 Refurbished Products: Grade B
Our Grade B refurbished products
  • Have been fully repaired with original parts and restored by our professional technician team.
  • Are thoroughly tested and guaranteed to be 100% functional.
  • Come with a 1-month warranty, ensuring your equipment is covered.
Specifications
Model MFA-1.1500
Class D
Number of the channels 1
Frequency response 10 - 250 Hz
1 Ohm RMS Power (14.4 V) 1500 W
2 Ohm RMS Power (14.4 V) 1000 W
4 Ohm RMS Power (14.4 V) 610 W
Minimum permissible load on the channel 1 Ohm
Low pass filter 50-250 Hz
Crossover 24 dB/Oct
Subsonic filter 10 - 55 Hz
Input terminal 4 Ga
Output terminal 8 Ga
Working voltage 9 - 16 V
Signal-to-noise ratio ≥ 160 dB
Size (WxLxH) 10.7 x 6 x 2.1 inch